Assam AHSEC HS Result 2017 Rank Holders

Walk-in-interview

aRTS
1st Position:
Alaka Das (ENG, ALTE, ECON, LOPH, SOCI, POSC)
KRISHNAGURU MAHAVIDYALAYA, BARPETA

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2nd Position:
Sobina Yasmin (ENG, ALTE, ANTH, LPOPH, GEOG, ECON)
BRILLIANT ACADEMY , MANGALDOI
3rd Position
Ankita Mitra (ENG, ALTE,ECON,MATH,EDU,POSC)
GENIUS ACADEMY JR COLLEGE, LAKHIMPUR
4th Position
Nabanita Bharadwaj (ENG, MASS, EDUC, ECON, ANTH, LOPH)
MANGALDOI GOVT HS SCHOOL, MANGALDOI
5th Position
>> HENASRI MEDHI (ENGL,MASS,ANTH.LOPH.EDUC.ECON)
BARPETA VIDYAPITH H S SCHOOL. BARPETA
>> ABHILASHA BORBORA (ENGL, ALTE, EDUC, ECON.PSYC, POSC)
SALT BROOK ACADEMY. DIBRUGARH
>> DEEPIKA HAZARIKA (ENGL,ALTE,EDUC,PSYC,ECON,POSC)
SALT BROOK ACADEMY, DIBRUGARH
6th Position:
>> Jyotish Kalita (ENG, MASS, ANTH, ECON, POSC, EDUC)
RANJIT BROOK ACADEMY, DIBRUGARH
>> Aditi Dutta (ENG, ALTE, ECON, EDUC, PSYC)
SALT BROOK ACADEMY, DIBRUGARH
>> Amanisha Borah (Eng, Mass, Educ, Soci, Econ, Loph)
RENAISSANCE JR COLLEGE, NAGAON
7 th Position
>>Sugandhi Neog (ENG, MASS, POSC, ECON, HIST, EDUC)
SRESCENT ACADEMY, JORHAT
>> Jaba Saikia (ENG, MASS, POSC, EDUC, HIST, ECON)
MAJULI COLLEGE, MAJULI
>> NAMRATA BORUAH (ENG, MASS, POSC, EDUC, LOPH, POSC, SOCI)
RAMANUJAN JUNIOR COLLEGE, NAGAON
8th Position
RIMJIM SARMA (ENG, MASS, POSC, LOPH, HIST, ECO)
PRAGJYOTIKA JUNIOR COLLEGE, TITABOR
9th Position
>> MEGHNA GOSWAMI (ENG, ALTE, GEOG, LOPH, EDUC, ANTH)
KRISHNA KANTA HANDIQUE JR COLLEGE, PATHSALA
>> ARPITA SINGHA 9ENG, ALTE, ECON, EDUC, POSC, PSYC)
SALT BROOK ACADEMY, DIBRUGARH
>> BANCHANA RAJKUMARI (ENGL, ALTE, ECON, PSYC, POSC, EDUC)
SALT BROOK ACADEMY, DIBRUGARH
>> GAYATRI DEVI (ENGL, ALTEM ECON, EDUC, LOPH)
CONCEPT JUNIOR COLLEGE, TITABAR
10th Position:
>>HIMADRI BASU (ENG,ALTE, POSC, LOPH,EDUCANTH)
KRISHNA KANTA HANDIQUI JR COLLEGE, PATHSALA
>> PAPORI BORAH (ENG, MASS, ECON, LOPH, SANS, POSC)
D K D COLLEGE, GOALAGHAT
>> ANANYA LIZA DUTTA (ENG, ALTE, POSC, ECON, EDUC, HIST)
CRESCENT ACADEMY, JORHAT
TOTAL CANDIDATES: 1,88,629
1st Division: 19,875
2nd Division: 44,170
3rd Division: 78,37993
TOTAL PASSED CANDIDATES: 73.16%


sCINCE
1ST POSITION:
RAJABABU 
SAIKIYA (ENGL, MASS, STAT, CHEM, MATH, PHYS)
RAMANUJAN
JUNIOR COLLEGE, NAGAON
2ND POSITION:
ABINASH KALITA (ENGL, MASS, CHEM, PHYS, BIOL,
MATH)
KRISHNA
KANTA HANDIQUI JR COLLEGE, PATHSALA
3RD POSITION:
>> KUNAL HORO (ENGL,ALTE,BIOL, CHEM, MATH)
ANUNDORAM
BOROOAH ACADEMY, PATHSALA
>> MRIDUPABAN DAS (ENGL, ALTE, PHYS, CHEM,
MATH, STAT)
SALT BROOK
ACADEMY, DIBRUGARH
4TH POSITION:
>> ILIAS KHAN RANA
(ENGL,MASS,PHYS,CHEM,BIOL,MATH)
ANUNDORAM
BOROOAH ACADEMY, PATHSALA
>> SUMAN CHETRY
(ENGL,ALTE,MATH,CHEM,BIOL,PHYS)
RAMANUJAN
JUNIOR COLLEGE NAGAON
5TH POSITION:
>> INDIBAR TALUKDAR
(ENGL,MASS,CHEM,MATH,PHYS)
BAJALI
COLLEGE. PATHSALA
>> ANSHUMAN BHARGAV
(ENGL,ALTE,BIOL,CHEM,MATH,PHYS)
RAMANUJAN
JUNIOR COLLEGE, NAGAON
6TH POSITION:
>> BHASKAR GHOSH
(ENGL,ALTE,PHYS,MATH,BIOL,CHEM)
SISHUPATHSALA
H S SCHOOL, DHUBRI
>> KAUSTOBHMONI HAZARIKA
(ENGL,MASS,PHYS,CHEM,MATH,CSCA)
SALT BROOK
ACADEMY, DIBRUGARH
>> RONAK JAIN (ENGL,ALTE,PHYS,CHEM,BIOL)
COTTON
COLLEGE, GUWAHATI
>> SAMARJIT KALITA
(ENGL,MASS,PHYS,CHEM,MATH,BIOL)
GOVT GURDON
H S SCHOOL, NALBARI
7TH POSITION
MAYANK
PRASAD (ENGL,ALTE,PHYS,CHEM,MATH)
SALT BROOK
ACADEMY, DIBRUGARH
8TH POSITION:
>> ASHIM MAZUMDAR
KRISHNA
KANTA HANDIQUI JR COLLEGE, PATHSALA
>> SHIRSA MAZUMDAR
SALT BROOK
ACADEMY, DIBRUGARH