AHSEC HS 12 Rank Holder 2018 – Merit List of First 20 Rank

Walk-in-interview
AHSEC HS 12 Rank Holder 2018 – Merit List of First 20 Rank: RANK HOLDER LIST ASSAM HSLC EXAMINATION 2018, ASAAM HSLC EXAMINATION 2018 RANK HOLDER LIST, HS 12 RANK HOLDER LIST 2018, LIST OF RANK HOLDERS ASSAM HS 12 EXAMINATION 2018.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ARTS

Positiion
Name of the Candidate and School /College
Marks
1st
Sampriti
Rajkhowa
(Ramanujan Junior College, Nagaon)
487
2nd
Tridip
Bora
(Concept Junior College, Nagaon)
485
3rd
Bhanita
Roy
(Krihsna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta)
484
4th
Rituparna
Kalita
(Krihsna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta)
482
5th
Anindita
Nath

(Pragjyotika Junior College, Jorhat)
481
6th
Hiyashree
Choudhury

(Krishna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta)
480
7th
Triparna
Bora

(Ramanujan Junior College, Nagaon)
479
8th
Ankita
Chettri

(Ramanujan Junior College, Nagaon)
478
9th
Manash
Protim Saikia

(Lohit Dikrong HS School, Lakhimpur)


Ankita Hazarika

(Daphne Junior College, Biswanath Chariali)

477
10th
Sanchita
Saikia

(Golaghat Jatiya Mahavidyalaya, Golaghat)


Rahul Das

(Teok Rajabari HS School, Jorhat)

Pompi Barman

(Chamata HS School, Nalbari)

476

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Science


Position
Name of the candidate and School/College
Marks
1st
Amar
Sing Thapa

ABDUL HASIB H.S School, Hojai
486
2nd
Niharika
Goswami

Krishna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta
483
3rd
Bhaskar
Jhoti Kalita
(Krishna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta)
& Mrinal Jyoti Powdel
(Darrang College, Sonitpur)
480
4th
Bhaswati
Kalita
(Krishna Kanta Handiqui Junior College, Barpeta)

Prithwiraj Dey
(Ramanuj Gupta JR College)
479
5th
Sudarshan
Singh Sandhu

(Pragya Academy Junior College)
477
6th
Antra
Phukan

(Dibrugarh GOVT. Girls H.S & MP School, Jorhat)
476
7th
Abhigyan
Sarmah Gogoi
(Radiant College, Golaghat)
Pragya Academy Junior College, Jorhat

Mrinmoy Das

(Ramanujan Junior College, Nagaon)

Romin Gogoi

(Sibsagar Junior College)
474
8th
Abhipsha
Phukan
(Radiant College, Golaghat)

MD Shakil Akthar
(SV Vidya Niketan H.S School, Karimganj)
473
9th
Swagat
Gogoi
(Dibrugarh Govt Girls HS & MP School, Dibrugarh)
472
10th
Fardin
Rafique
(Anundoram Borooah Academy, Barpeta)

Ujjawal Jain
(Cotton College (University) Kamrup (M)

Jyotirmoy Dutta
(North Lakhimpur College, Lakhimpur)

Rittika Kumari Singh
(Ramanujan Junior College, Nagaon)

Ashma Yasmin
(Sankardev Acamdemy, Nalbari)
471

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Commerce

Position
Name of the
Candidate and School /College
Marks
1st
Raunak Lohia
(Geetanjali Junior College, Nagaon)
474
2nd
Dikshita Baruah
(Salt Brook Academy, DibruGarh)
471
3rd
Sweeta Das
(Gyan Vigyan Academy, Dibrugarh)
464
4th
Radhika Agarwal
(Geetanjali Junior College, Nagaon)

Shakshi Singh
(Darrang College, Sontipur)

462
5th
Mohan Pradhan
(National Pioneer Jr College, Udalguri)
461
6th
Sayan Paul
(Ramanuj Gupta Jr College, Cachar)

Vidhi Beria
(National Pioneer Jr College, Udalguri)

460
7th
Kuntala Gupta
(Ramanuj Gupta Jr. College, Cachar)
459
8th
Avibhawan
Hazarika

(Salt Brook Academy, Dibrugarh)

Yash Sarda
(Hailakandi Junior Science College, Hailakandi)

Chinki Sethia
(Geetanjali Jr. College, nagaon)

458
9th
Pratiksha
Bachyas

(Gauhati Commerece College, Kamrup Metro)

Vishal Debnath
(Margherita College, Tinsukia)

457
10th
Pallabi Das
(Brilliant Academy, Darrang)

Mritrika Nath
(Gauhati Commerce College, Kamrup(m))

Akshat Chhawchharia
(Sankardev Jr. College, Hojai)

456